Jednym z warunków prowadzenia działalności nierejestrowej jest nieprzekraczanie miesięcznego limitu przychodów. To oznacza, że w żadnym z miesięcy, w których prowadzisz swój biznes w tej formie nie możesz sprzedać więcej niż na sumę 1505 zł (tyle wynosi miesięcy limit przychodu w 2022r.).Przyznasz, że to nie jest zbyt duży przychód. Nie starczy na rozwijanie biznesu, a tym bardziej na życie.
Jak zwiększyć przychody i nadal prowadzić działalność nierejestrową
Zatem, czy da się zwiększyć przychody w takiej sytuacji? Otóż tak, ale nie oznacza to zwiększenia miesięcznego limitu przychodów z tytułu działalności nierejestrowej. Zatem, jak zwiększyć w takiej sytuacji przychody i nadal legalnie prowadzić swój biznes? Otóż jest sposób. Nie jest najprostszy, ale może być rozwiązaniem przynajmniej dla niektórych osób prowadzących swój biznes w formie działalności nierejestrowej. Ze sposobu tego na pewno nie skorzystają osoby, które swój biznes oparty o sprzedaż towarów. Za to sprawdzi się w tych biznesach, które świadczą usługi.
Działalność wykonywana osobiście
Ustawa o podatku dochodowych od osób fizycznych wskazuje na różne źródła dochodów. Takim źródłem dochodu jest między innymi jednoosobowa działalność gospodarcza a także działalność nierejestrowa. Jest nią także działalność, która nazywa się działalnością wykonywaną osobiście.
Jest to działalność wykonywana na podstawie umów cywilnoprawnych takich jak umowa o dzieło umowa zlecenia czy umowa o świadczenie usług. Forma ta ma jednak pewne ograniczenia. Pierwsze ograniczenie mówi o tym, że usługi w ramach działalności wykonywanej osobiście można świadczyć, ale tylko na rzecz przedsiębiorców, osób prawnych lub ułomnych osób prawnych. Odpadają nam klienci, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej (tej rejestrowanej).
Drugie ograniczenie to formalności z tym związane. Przedsiębiorca, który będzie korzystał z Twoich usług na podstawie umów cywilnoprawnych ma obowiązek obliczyć i wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy, a w przypadku umów zlecenia i umów o świadczenie usług także składki należne z tytułu ubezpieczeń społecznych. Dodatkowo po zakończeniu roku będzie miał obowiązek wysłać do urzędu skarbowego oraz do Ciebie odpowiedni PIT, który Ty z kolei musisz uwzględnić w rozliczeniu rocznym podatku dochodowego.
Gdy to rozwiązanie się nie sprawdzi
Można się więc pokusić o stwierdzenie, że ta metoda raczej nie sprawdzi się przy drobnych usługach oraz usługach realizowanych dla mikro biznesu. W przypadku drobnych usług przedsiębiorcy łatwiej będzie skorzystać z usług kogoś, kto prowadzi własną działalność. W takiej sytuacji, poza fakturą do zapłaty, nie trzeba się angażować w formalności związane z obliczaniem zaliczek na podatek czy składki ZUS. Również małe biznesy niechętnie będą korzystały z takich podwykonawców. Przy ograniczonych zasobach finansowych oraz wiecznym braku czasu, właściciele małych biznesów niechętnie będą brali sobie na głowę dodatkowe obowiązki i formalności.
Działalność wykonywana osobiście może się jednak sprawdzić, jeśli swoje usługi świadczysz w ramach większych projektów i/lub na rzecz większych podmiotów. W takich firmach są księgowe lub całe działy księgowości, które są przyzwyczajone są do rozliczania takich umów.
Spróbuj inaczej
Innym sposobem jest rozliczanie się z klientami przez platformy takie jak https://useme.com/ . Useme bierze na siebie większość formalności. Przez taką platformę możesz się rozliczać z każdym klientem bez ograniczeń Nieważne, czy to będzie duży czy mały projekt, duży czy mały klient, czy też osoba bez działalności. Stroną umowy z Tobą będzie platforma i to firma ją prowadząca rozliczy się z tobą, wypłacając wynagrodzenie, a fakturę wysyłając Twojemu klientowi. Po zakończeniu roku wyśle Ci również odpowiedni PIT.
Ale czy na pewno tak można
W Internecie, szczególnie na formach i grupach w mediach społecznościowych znajdziesz wiele wypowiedzi wątpiących, czy można łączyć działalność nierejestrową z działalnością wykonywaną osobiście. Wynika to z tego, że takie ograniczenie istnieje – ale dotyczy jednoosobowej działalności gospodarczej. W art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym przeczytamy, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się między innymi przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, ale poza pewnym wyjątkiem. Ten wyjątek to umowy zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz tzw. kontraktów menedżerskich. O co chodzi?
Na jednoosobowej działalności gospodarczej to nie przejdzie
Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą masz z góry określony zakres tego, czym się w ramach tej działalności zajmujesz. Określasz to już w momencie rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG. Można to potem zmienić, ale zgłaszając działalność gospodarczą, musisz wskazać kody PKD które określają to, czym będziesz się zajmować w swoim biznesie.
Ograniczenie dotyczące pozarolniczej działalności gospodarczej polega na tym, że nie możesz w ramach działalności wykonywanej osobiście wykonywać usług, które masz określone jako przedmiot Twojej działalności gospodarczej właśnie za pomocą kodów PKD.
Ale na działalności nierejestrowej jak najbardziej tak
W przypadku działalności nierejestrowej takiego ograniczenia nie ma. Dlaczego? Działalności nierejestrowej, jak nazwa wskazuje, nigdzie nie rejestrujemy. Nie określamy również jej przedmiotu działalności i nie musimy wskazywać kodów PKD. Wskazany wyżej art. 13 pkt 8, czyli ten o ograniczeniu dot. pozarolniczej działalności gospodarczej, nie obowiązuje przypadku działalności nierejestrowej.
Potwierdza to sam fiskus. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej (nr interpretacji to: 0112-KDIL2-1.4011.707.2021.1.KF) przestawia takie oto stanowisko:
Działalność nierejestrowana oraz działalność wykonywana osobiście stanowią odrębne źródła przychodów, a dochody uzyskiwane przez podatników z tych źródeł podlegają odmiennym zasadom opodatkowania…
…a to oznacza, że przychody te nie sumują się. W rozliczeniu rocznym wykażesz je w dwóch różnych rubrykach.
Daj znać, czy w tym artykule znalazłaś odpowiedź na swoje pytanie i czy takie rozliczanie usług rozwiązuje jakość Twoją sytuację. Podziel się linkiem do tekstu z inną osobą, która prowadzi lub myśli o rozpoczęciu działalności nierejestrowej. Z góry dziękuję – to dla mnie ważne, bym dalej miała motywację do tworzenia kolejnych praktycznych postów o prawie biznesu online.
Aga, dzięki za super artykuł. Zastanawiam się, czy zrobienie czapki na szydełku może być zakwalifikowane pod usługę.
Renata, to będzie zdecydowanie usługa, ale w formie dzieła (składek ZUS nie ma). Co innego, gdybyś sprzedała gotową czapkę (masz gotową, klient widzi, podoba mu się i kupuje), wówczas to umowa sprzedaży i składek ZUSU też nie ma.
Tak mi się cały czas wydawało – że umowa zlecenie to działalność wykonywana osobiście, a nierejestrowana to inna para kaloszy. I że zaliczenie sobie umowy zlecenia jako działalności nierejestrowanej jest sprzeczne z ideą tej działalności. To wyjaśnienie to rewelacja – nareszcie czarno na białym!
Czy warto występować o taką indywidualną interpretację, czy można polegać na tej zamieszczonej powyżej?
Magda, sprzeczne z ideą może nie jest, to raczej radzenie sobie w rzeczywistości pełnej zawiłych przepisów i bywa, że sprzecznych ze sobą. O indywidualną interpretację zawsze warto wystąpić, szczególnie jeśli masz wątpliwości. Gdy masz indywidualną interpretację w ręku, masz gwarancję, że żaden urzędnik CI tego nie zakwestionuje. Interpretacja jest wiążąca dla Ciebie i dla urzędu. Na blogu staram się pisać o zasadach ogólnych, nie znam indywidulanych sytuacji moich czytelniczek.
Mam właśnie propozycję od klienta, chce rozliczyć się poprzez eseme. Do tej pory wykonując fotografie podpisywałem umowę o dzieło z przekazaniem praw autorskich, następnie wystawiałem fakturę bez VAT.
Branża ta sama, boje się, że urząd skarbowy może zinterpretować useme jako próba obejścia limitu działał i nierejestrowanej.
Arek, dzięki za to pytanie. Nie ma regulacji, która by mówiła o tym, że masz obowiązek rozliczyć przez działalność nierejestrową. Możesz rozliczyć usługę przez Useme. Jak pisałam już – jest luka. Jeśli potrzebujesz potwierdzenia, pewności na 100% możesz wystąpić do skarbówki o indywidualną interpretację podatkową.
Dzień dobry, Od roku prowadzę działalność nierejestrowaną, ale chciałabym zwiększyć limit na DN. Czy mogę rozliczać się przez useme i czy dochody z takich faktur będą wliczane w limit DN ? Czy muszę zrezygnować z proawdzenia DN i rozliczać się tylko przez useme ?
Przez DN nie rozliczałabym usług wykonywanych jako zlecenie (ze względu na ZUS). Rozliczając się przez serwisy typu useme, nie ma limitów, bo to nie wchodzi w DN.