e-Doręczenia – o co chodzi?
e-Doręczenia to usługa polegająca na elektronicznym doręczeniu przesyłki. System ma zastąpić część tradycyjnych listów poleconych za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze można uniknąć drukowania dokumentów i stania w kolejce na poczcie. Docelowo skrzynka e-Doręczeń zastąpi korespondencję przez ePUAP.
Z usługi tej może korzystać każdy – zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Jednak dla niektórych podmiotów stanie się to obowiązkowe. Jeśli swój biznes prowadzisz w formie spółki lub JDG, czytaj dalej.
Jak działają e-Doręczenia?
Usługa działa poprzez dedykowane skrzynki e-Doręczeń, które są dostępne na platformach takich jak mObywatel.gov.pl, edoreczenia.gov.pl oraz Konto Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl. Korespondencja jest szyfrowana, a nadawca i odbiorca są identyfikowani, co sprawia, że wg prawa taka przesyłka jest równoważna tradycyjnej przesyłce poleconej. Każdy zgłoszony do e-Doręczeń adres e-mail jako unikalny identyfikator trafia do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE) i na ten adres będą przychodziły powiadomienia o przesyłkach w e-Doręczeniach.
Kto i kiedy musi wdrożyć e-Doręczenia?
- Jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG): Od 1 stycznia 2025 roku obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń dotyczy nowych wpisów w CEIDG (czyli chodzi o nowozakładane działalności a także te założone wcześniej, jeśli dokonują – po tym terminie – zmian w CEIDG). Pozostałe JDG mogą dobrowolnie założyć adres już teraz, a termin do kiedy powinny to zrobić to 1 października 2026r.
- Spółki zarejestrowane w KRS: Spółki zarejestrowane po 31 grudnia 2024 r. ten obowiązek mają już od 1 stycznia 2025 r. Wcześniej zarejestrowane spółki miały czas do 1 kwietnia 2025 r.
- Osoby fizyczne bez działalności gospodarczej: W przypadku tych osób, które nie prowadzą działalności lub prowadzą działalność nierejestrową korzystanie z e-Doręczeń jest dobrowolne.
Sankcje za brak adresu do e-Doręczeń
Za brak zgłoszenia do e-Doręczeń lub zgłoszenie po terminie kar nie ma. Jednak brak aktywnego adresu do e-Doręczeń może skutkować utrudnieniami w komunikacji z podmiotami publicznymi. W przypadku podmiotów wpisanych do KRS lub CEIDG, które nie spełnią obowiązku w terminie, mogą pojawić się problemy z realizacją procedur administracyjnych lub sądowych.
Jak zgłosić adres do e-Doręczeń?
Proces zakładania adresu jest bardzo prosty. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie. Można to zrobić np. na tej stronie: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/ou709. Potrzebny Ci będzie profil zaufany, więc przygotuj sobie login i hasło do tej usługi. Gdy klikniesz adres strony podanej wyżej, otworzy Ci się strona z informacjami o e-Doręczeniach i zobaczysz przycisk „Załatw online”. Wystarczy kliknąć i podążać za wskazówkami. Procedura zgłaszania wniosku jest przejrzysta i intuicyjna. Na podany adres email otrzymasz potwierdzenie zgłoszenia wniosku do Ministerstwa Cyfryzacji. Ministerstwo je przetworzy i w kolejnym emailu powinno przyjść potwierdzenie
Masz pytania, napisz do mnie. Adres znajdziesz w zakładce „kontakt”